Sunt băieți faini, serioși dar și haioși, nu pentru că sunt din București, ce au ”frecat” mult sculele în sala de repetiții. Au umblat prin sălile de spectacol cântând, au ”rupt” juriile la festivaluri concurs de muzici adevărată. Au fost însoțiți de fani și prieteni.
Am stat cu un pahar de Jack Daniels, fără gheață sorbind strop după strop și uite așa mi-am amintit de festivaluri de la Buzău, Râmnicu Vâlcea, București, Câmpulung-Mușcel, Piatra Neamț, Posada și de orele de ”rahat” de fizică.
Și uite așa mi-am amintit de neutron… Trupa NEUTRON, ce a foste de fapt supra, nu subatomică
Neutronul este o particulă subatomică, fără sarcină electrică și masă, puțin mai mare decât cea a protonului. Protonii și neutronii constituie nucleele atomilor.
Nu-mi vine să cred, mai știu câte ceva din fizică.
Am luat contact cu Cătălin ”Bibanu” Dâlvărea, tobar și l-am pus să ne povestească…
… și iată ce mi-a spus…
”Mi-aduc aminte cu mare plăcere de perioada petrecută la NEUTRON, pentru că ăsta a fost debutul meu musical…rock. Am mai avut o tentativă când aveam 7 ani la Palatul Pionierilor dar aici era…rock! Când am intrat în trupă, eu ascultam SNAP!, IceMC, Milli Vanilli, etc… nicidecum ceea ce primisem să ascult pentru a înțelege cam cu ar fi trebuit să sune NEUTRON-ui – adică albumul SEVENTH SIGN al lui Malmsteen și KILL’EM ALL – Metallica. Șoc am avut… Noroc cu piesa Pyramid of Cheops care mi-a plăcut enorm. După scurt timp eram în cealaltă parte… mare fan PANTERA, care a devenit trupa mea preferată all-time. Mi-aduc aminte că la primul concert cu NEUTRON (Posada 1995), mi-a căzut un băț la a 2-a piesă (eram în concurs) și practic a 2-a strofă s-a cântat fără tobe, că în noaptea precedentă concursului am ieșit în pijama pe holul hotelului unde toți trupeții beau și se distrau iar eu urlam la ei că vreau să mă odihnesc că a 2-a zi am treabă… ceea ce i-a șocat dar… a fost liniște, că la un alt festival prima masă am luat-o după 3 zile iar masa a constat într-un cârnat rece și sleios, că am schimbat 2 garnituri de tren pentru a ajunge la nu mai știu care festival iar a 2-a garnitură de tren era plină cu găini, rațe, gâște, etc. Am multe amintiri plăcute de care mi-e tare dor!”
– Cătălin ”Bibanu” Dâlvărea –
”Activitatea acestei trupe se împarte în trei etape distincte din punct de vedere al stilului musical abordat dar și al componenței membrilor:
1989 – 1991
Trupa a început în componența Vlad Văcărescu (voce/chitară), George Costinescu (bass) și Gusti Costinescu (tobe) iar genul abordat era un speed trash metal. Activitatea trupei s-a rezumat la câteva concerte fără să se fi realizat vreun material audio sau video. Prin plecarea lui Vlad în Bulgaria pentru o perioadă de câțiva ani, trupa s-a destrămat.
1995-1997
După un timp de la revenirea lui Vlad în țară, trupa s-a refăcut în componența Vlad Văcărescu (voce, chitară solo), Liviu Căldărescu (bass), Cezar Ionescu (chitară ritm) și Cătălin ”Bibanu” Dâlvărea (tobe).
Stilul muzical se transformă într-o combinație interesantă între Yngwie Malmsteen și Megadeth/Metallica, definit de specialiști ca fiind un techno-metal.
Activitatea se intensifică prin apariția trupei la festivaluri cum ar fi Posada Rock ‘95 Câmpulung-Muscel (premiul 3), Samus Rock A Live 1995 – Satu Mare, Young Rock for Youngs 1995 – Piatra Neamț (Premiul 1), Metal Fun 1996 – București (Premiul 1), Posada Rock ‘96 (premiul 1), ratând apariția la renumitul festival Sziget Festival deși trupa a fost acceptată de către organizatorii festivalului.
După o primă tentativă total nereușită de a crea un demo cu ajutorul lui Mihai Vanica în studiourile Radio România, trupa intră in studioul Migas Real Compact de unde apare primul material audio realizat cu imensul ajutor al lui Adrian Ordean, material ce cuprinde șase piese (Beloved Son, Green Ices, Sunny Days Failed, Memories, Dreaming Louder și Silver On Your Fingers). Înainte de a se intra în studio, Cezar Ionescu este înlocuit de Ovidiu Joița.
Cu acest material, trupa a avut apariții Tv la Tele 7 ABC, ”Întâlnirea de la miezul nopții” a lui Petre Magdin – TVR, Antena 1. Demoul a primit recenzii excelente și s-a aflat în primele topuri de gen realizate de publicații cum ar fi Expres Magazin, Vox Pop&Rock, Panoramic TV, Heavy Metal Magazin și Metal Hummer Hungarica.
Din cauza unor conflicte interne, trupa își încetează activitatea.
2013 – 2014
În ianuarie 2013 se anunța concertul de reunire al trupei în componența Vlad Văcărescu (voce, chitara), Teodor Moderau – fratele lui Vlad (chitara), Liviu Căldărescu (bass) și Sorin Ristea (tobe).
Între timp, Liviu este înlocuit de Dragos Alin Colibaba la bass, ca ulterior să revină în trupa primul bassist – George Costinescu. Pe lângă apariția câtorva piese noi, piesele vechi sunt reorchestrate și aduse ”la zi” din punct de vedere orchestral și al soundului actual. Reîncepe activitatea concertistică prin țară și în afara ei iar piesele noi sunt înregistrate pentru apariția albumului care s-a tot lăsat așteptat.
Din păcate, toate acestea se opresc la finalul lui 2014 – începutul anului 2015 când Vlad decide să plece definitiv in USA”.
I-am mulțumit lui Cătălin ”Bibanu” Dâlvărea, promițând că îl voi ”atrage” la povești cu un ”strop” de Jack Daniels… în viitor
Pentru voi cu amintiri Manea Mihai ”cROCo” Poster and Vinyl History la THRASH METAL LYRICS READ






















